توضیحی کوتاه:

این نوشته به مرور زمان کامل تر خواهد شد. تغییر قانون، صدور نظریات مشورتی و آرای وحدت رویه و … می توانند در آینده مکمّل و متمّم این نوشته باشند.

ماده ۲۶

انجام وظایف دادسرا در مورد جرایمی که رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاهی غیر از دادگاه محل وقوع جرم است، به‌عهده دادسرایی است که در معیت دادگاه صالح انجام وظیفه می‌کند، مگر آنکه قانون به نحو دیگری مقرر نماید.

توضیحات ماده  ۲۶ قانون آئین دادرسی کیفری

اصولا و به طور کلی دادگاهی صلاحیت رسیدگی به جرم را دارد که جرم در حوزه قضایی آن واقع شده باشد. اما در موارد بسیاری این قاعده اعمال نمی شود. علی ای حال بر اساس ماده فوق در این موارد نیز دادسرایی صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد که در معیت دادگاه صالح (دادگاهی غیر از دادگاه محل وقوع جرم) قرار دارد. با این حال حکم این ماده با ماده ۴۰۱ همین قانون تعارض آشکار دارد. بر اساس ماده ۴۰۱ در مواردی که دادگاه کیفری یک به جرائم موضوع صلاحیت خود که خارج حوزه قضایی دادگاه کیفری یک واقع شده اند رسیدگی می کنند، وظایف و اختیارات دادسرا، بر عهده دادسرای محل وقوع جرم است. برای رفع اختلاف و تعارض موجود چاره ای جز این نیست که به قاعده «الجمع مهما امکن اولی من الطرح» توسل بجوئیم و در صدد جمع دو قانون باشیم. برای این منظور به نظر می رسد می توان مصادیق موضوع ماده ۴۰۱ را صرفا در خصوص جرائم دادگاه کیفری یک فرض کرد و به عبارتی آن را خاص تلقی کنیم و مفاد ماده فوق را قاعده ای عام و برای تمام موارد صلاحیت دادسرا.

 

رزرو وقت مشاوره ۰۹۰۵۵۸۷۵۵۹۰

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید