وکیل چک

در حال حاضر، در اکثر روابط اقتصادی بین اشخاص از چک استفاده می شود. به موازات این مسئله، پرونده های وصول مطالبات در صدر بالاترین آمار پرونده های مطروحه در دادگاه ها هستند. یکی از مهم ترین دلایل طرح این پرونده ها، عدم داشتن اطلاعات حقوقی و عدم مشورت با وکلا می باشد. چرا که چک ها ممکن است تضمین کننده قراردادها باشند و قراردادی که از ابتدا مشکل دارد، خسارات زیادی به بار می آورد. علاوه بر این، ممکن است اختلافات مالی تحت تأثیر عوامل خارجی چون، تغییرات نرخ ارز، تورم و جنگ پیش بیاید. که در این صورت نیز مراجعه به وکیل باتجربه وصول مطالبات کمک شایانی به حل مشکلات می کند. یک وکیل چک خوب بهترین و سریع ترین راه را برای رسیدن شخص به طلبش انتخاب می کند.

انواع چک :

۱- چک عادی : چکی است که اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد.

۲- چک تایید شده : گاهی اوقات دارنده چک قصد دریافت وجه نقد نداشته و می خواهد چک را به شخص دیگری ارائه دهد. جهت ایجاد اطمینان برای شخص ثالث، دارنده با ارائه چک به بانک، از بانک درخواست صدور تاییدیه می نماید بدین معنی که بانک با مهر کردن چک تایید نماید که معادل وجه چک در حساب صادر کننده وجود داشته و بانک آن را از حساب وی برداشت نموده و هرگاه دارنده به بانک مراجعه نماید وجه چک به دارنده پرداخت می شود.با وجود تعریف این نوع چک در قانون صدور چک، این نوع چک در ایران متداول نیست.

۳- چک تضمین شده : چکی است که توسط بانک، به عهده همان بانک صادر می شود و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می شود ، برخلاف چکهای عادی که توسط صاحب حساب صادر می شود.

۴- چک مسافرتی : چک مسافرتی یا همان تراول چک، چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هر یک از شعب آن بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می شود.

مزیت داشتن وکیل در چک :

۱- مدت زمان صدور حکم علیه صادرکننده چک کمتر می باشد.

۲- نیازی به حضور شاکی یا خوهان در دادگاه نخواهد بود.

۳- در صورت شناسایی اموال وکیل می تواند سریعا آنها را توقیف کند.

۴- وکیل می تواند برای جبران ضرر و زیان موکل و خسارت تاخیر، دادخواست جداگانه تنظیم کند.

۵- در صورتیکه چک جنبه کیفری داشته باشد وکیل می تواند حکم جلب صادرکننده را بگیرد.

وکیل چک برگشتی :

اصطلاح وکیل چک برگشتی که مدتی است در فضای مجازی و تبلیغاتی باب شده است، مبنای علمی و فنی ندارد. هر وکیل پایه یک دادگستری و یا کارآموزان وکالت که اطلاعات کافی درباره نحوه وصول و مطالبه وجه چک و اطلاع از راههای قانونی طرح دعوی وصول چک داشته باشند، می توانند به عنوان وکیل چک برگشتی، ارایه خدمات نمایند.

گروه وکلای اراک با دارا بودن نمایندگی در سراسر ایران، می تواند بهترین وکیل های چک را در هر نقطه ای به شما معرفی کند و کار شما عزیزان را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

رزرو وقت مشاوره ۰۹۳۰۵۵۱۳۱۴۷
WhatsApp