خانه مدنی ماده ۶۸۳ قانون مدنی

ماده ۶۸۳ قانون مدنی

ماده ۶۸۳ قانون مدنی
ماده 683 قانون مدنی

توضیحی کوتاه:

این نوشته به مرور زمان کامل تر خواهد شد. تغییر قانون، صدور نظریات مشورتی و آرای وحدت رویه و … می توانند در آینده مکمّل و متمّم این نوشته باشند.

ماده ۶۸۳

 هرگاه متعلَّق وکالت از بين برود یا موکل عملی را که مورد وکالت است خود انجام دهد یا به طور کلی عملی که منافی با وکالت وکيل باشد به جا آورد مثل این که مالی را که برای فروش آن وکالت داده بود خود بفروشد وکالت منفسخ می شود.

قبلی / بعدی

توضیحات ماده:

  • موکل می تواند قبل از وکیل، موضوع وکالت را خودش انجام دهد، (مگر این که این حق از او سلب شده باشد) که در این صورت وکالت منفسخ می شود.
    مثال: من ماشینم را به شخصی می دهم که بفروشد اما خودم زودتر آن را می فروشم.
  • موکل می تواند عملی انجام بدهد که با موضوع وکالت منافات داشته باشد (مگر این که این حق از او سلب شده باشد) مثل این که من ماشینم را به شخصی می دهم که بفروشد، اما پیش از او خودم ماشین را به دیگری هبه می کنم. این هبه مُنافی با بیع است و موضوع وکالت را از بین می رود.
  • گاهی نیز متعلَّق وکالت (موضوع وکالت) به نحو مادی از بین می رود. مثل این که شخصی به دیگری وکالت می دهد که اتومبیل او را بفروشد. پیش از اِعمال وکالت، اتومبیل آتش می گیرد. در اینجا (بر خلاف مثال های بالا) موضوع وکالت به نحو مادی از بین می رود و وکالت منحل می شود.

 

منبع: روزنامه رسمی جمهوری اسلامی

رزرو وقت مشاوره ۰۹۳۰۵۵۱۳۱۴۷
WhatsApp
5/5 - (5 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.